et ve süt kurumu
et ve süt kurumu

Et ve Süt Kurumu, depolarındaki etlerin bekletildiği ve çürüdüğüne dair iddialara yanıt verdi.

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğü, depolarında uygun koşullarda muhafaza edilen etlerin çürümeye terk edildiği iddiasının tamamen gerçek dışı olduğunu bildirdi.

ESK’den yapılan yazılı açıklamada, İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın TBMM’de yaptığı konuşmada, “ESK’nin depolarındaki etlerin bekletildiği ve çürüdüğüne dair” açıklamasına yanıt verildi.

Açıklamada, Türkkan’ın iddialarına ilişkin, “Depolarımızda uygun koşullarda muhafaza edilen etlerin çürümeye terk edildiği iddiası tamamen gerçek dışıdır” denildi.

Daha Önce Üç Kez İhaleye Açılmıştı

Bilindiği üzere kontrolsüz ithalattan dolayı Et ve Süt Kurumu’nun deposunda yaklaşık 60 bin ton et uzun süre satılmayı beklemişti. Et ve Süt Kurumu, yaklaşık bir yıldan fazla süredir bu etleri satmak için yurt dışında müşteri ararken, etler satılamayarak elde kalmıştı. Et ve Süt Kurumu’nun depolardaki etler için müşteri bulamazken daha sonrasında elde kalan bu 60.000 ton eti çeşitli şekillerde iç piyasaya sürmeyi denemişti.

“İTHAL ET STOKUMUZ BULUNMUYOR”

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“ESK, üreticileri korumak amacıyla hayvanlarını satın almakta, depolamakta ve piyasa ihtiyaçları doğrultusunda et fiyatlarını regüle etmek için stokunda bulundurduğu etleri, ihtiyaç olduğu dönemlerde iç piyasada satışa sunmaktadır. Depolarımızdaki etlerin tamamı yerli üreticilerden alınan hayvanların etleri olup ithal et stokumuz bulunmamaktadır. ESK, 10 Şubat’ta piyasa ihtiyaçları doğrultusunda karkas et satışını başlatmıştır ve sektörün ürünlerimize olan talepleri her geçen gün artmaktadır. Kovid-19 salgınının alışveriş kültürüne etkilerini de göz önünde bulunduran kurumumuz, kıyma ve kuşbaşı konserve veya dondurulmuş şekilde raf ömrü uzun, kolay muhafaza edilebilen ürünlerin ülkemizin dört bir yanında tüketicilere ulaştırılmasını sağlamaktadır.”

Açıklamada, ESK’nin, tüketiciler yanında Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun da et ihtiyacını yıllardan beri karşıladığı belirtilerek, “Hem üreticimizi hem de tüketicimizi koruyarak ülkemize 68 yıldır güvenle hizmet eden ESK, içinde bulunduğumuz bu zor günlerin sağlıkla ve gıda arzında herhangi bir sıkıntı yaşanmadan geçirilmesi hususunda çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Devlet kurumlarının günlük siyasete alet edilerek yıpratılması hususunu kamuoyunun takdirine sunarız” ifadeleri kullanıldı.

Hayvancılıkla ilgili diğer haberlerimizi okumak için tıklayın.

Et ve Balık kurumunun açıklamasının tam metnine ulaşmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz