Pandemi ile Mücadelede Yapay Zeka
Pandemi ile Mücadelede Yapay Zeka

Coronavirus: Pandemi ile Mücadelede Yapay Zeka, Veri Bilimi ve Teknolojisi Nasıl Kullanılır

Wuhan, Çin’deki ilk koronavirüs (COVID-19) raporundan bu yana, en az 100 ülkeye yayıldı. Çin virüse yanıtını başlattıkça, güçlü teknoloji sektörüne ve özellikle yapay zeka (AI), veri bilimi ve teknolojiye pandemiyi takip etmek ve savaşmak için eğildi, Alibaba, Baidu, Huawei ve daha fazlası da dahil olmak üzere teknoloji liderleri şirketlerini hızlandırdı sağlık girişimleri. Sonuç olarak, teknoloji girişimleri, virüs diğer birçok ülkeye yayılmaya devam ettikçe teknolojiyi aktive etmek için dünyanın dört bir yanındaki klinisyenler, akademisyenler ve devlet kurumlarıyla entegre bir şekilde ilgilenmektedir. İşte pandemi ile mücadelede yapay zeka, veri bilimi ve teknolojinin

COVID-19’u yönetmek ve savaşmak için kullanıldıkları 10 yol.

1. AI(Yapay Zeka) salgınları tanımlamak, izlemek ve tahmin etmek

Virüsü ne kadar iyi izleyebilirsek, o kadar iyi mücadele edebiliriz. AI, haber raporlarını, sosyal medya platformlarını ve hükümet belgelerini analiz ederek bir salgını tespit etmeyi öğrenebilir. AI kullanarak bulaşıcı hastalık risklerini takip etmek, BlueDot’un Kanada’da başlattığı hizmettir. Aslında, BlueDot’un Yapay Zekâsı, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri veya Dünya Sağlık Örgütü’nün kamu uyarılarını yayınlamasından birkaç gün önce tehdidi uyardı.

2. AI(Yapay Zeka) virüs teşhisinde yardımcı

Yapay zeka şirketi Infervision, ön hat sağlık çalışanlarının hastalığı etkili bir şekilde tespit etmesine ve izlemesine yardımcı olan bir koronavirüs AI çözümü başlattı. Sağlık kuruluşlarındaki görüntüleme departmanları, virüsün yarattığı artan iş yükü ile vergilendirilmektedir. Bu çözüm CT tanı hızını artırır. Çin e-ticaret devi Alibaba da saniyeler içinde virüsü teşhis etmede% 96 oranında doğru olduğunu iddia ettikleri AI destekli bir teşhis sistemi kurdu.

3. Dronlar ile tıbbi malzeme sağlanması

Bir hastalık salgını sırasında gitmeleri gereken tıbbi malzemeleri almanın en güvenli ve en hızlı yollarından biri drone teslimatıdır. Terra Drone, insansız hava araçlarını Xinchang County hastalık kontrol merkezi ile Halk Hastanesi arasında minimum riskle tıbbi örnekler ve karantina malzemesi taşımak için kullanıyor. Dronlar ayrıca kamusal alanlarda devriye gezmek, karantina yetkilerine uyulmamasını izlemek ve termal görüntüleme için de kullanılır.

4.Robotlar sterilize eder, yiyecek ve malzeme sağlar ve diğer görevleri yerine getirir

Robotlar virüse karşı hassas değildir, bu nedenle insandan insana temas miktarını azaltmak için temizlik ve sterilize etme ve gıda ve ilaç verme gibi birçok görevi yerine getirmek için görevlendirilirler. Blue Ocean Robotics’in UVD robotları, bakteri ve virüsleri otonom olarak öldürmek için ultraviyole ışık kullanıyor. Çin’de, Pudu Technology catering endüstrisinde tipik olarak kullanılan robotlarını ülke çapında 40’tan fazla hastaneye yerleştirdi.

5. Uyumsuzluk veya enfekte bireyleri tanımlamak için AI

Kesinlikle tartışmalı bir teknoloji ve AI kullanımı olsa da, Çin’in gelişmiş gözetim sistemi, ateşi olan ve virüsü olma olasılığı daha yüksek olan kişileri tanımlamak için SenseTime’ın yüz tanıma teknolojisini ve sıcaklık algılama yazılımını kullandı. Benzer teknoloji, Sichuan eyaletindeki yetkililer tarafından ateşli insanları tanımlamak için kullanılan “akıllı kasklar” a güç veriyor. Çin hükümeti ayrıca, seyahat geçmişine, virüs sıcak noktalarında ne kadar zaman geçirdiklerine ve virüsü taşıyan kişilere maruz kalmaya bağlı olarak her bireyin riskini tanımlamak ve değerlendirmek için büyük veri kullanan Sağlık Kodu adlı bir izleme sistemi geliştirdi. Vatandaşlara, popüler uygulamalar WeChat veya Alipay aracılığıyla karantinaya almaları veya halka açık olarak izin verilmeleri gerektiğini belirtmek için erişebilecekleri bir renk kodu (kırmızı, sarı veya yeşil) atanır.

 

Teknoloji alanındaki diğer haberler için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz