Tohumluk Fiyatları
Tohumluk Fiyatları

Tohumluk Fiyatları Fahiş Derecede Arttı

TİGEM’in açıkladığı 2020 satış fiyatlarına göre tarla başlıca tarla bitkilerinde tohum fiyatları ortalama yüzde 20 arttı. Buğday başta olmak üzere Türkiye genelinde pek çok tahıl üreticisi şu anda hasat sürecine devam ediyor ya da hazırlık yapıyor. Tohumluk fiyatlarının ciddi derecede zamlanması gelecek sezona dair endişeleri arttırdı. 2020 yılı için belirlenen yeni tohum fiyatlarına göre makarnalık buğday, ekmeklik buğday, arpa, tritikale ve yulafta tohumluklar yaklaşık yüzde 20 zamlandı.

Tohumluk fiyatlarına yüzde 20 zam!

ARPADA ZAM ORANI YÜZDE 17

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) yayımladığı Tohumluk Fiyat Cetveli’ne göre ekmeklik buğday tohumluğunun fiyatı yüzde 21’lik bir artışla ton başına 1.900 TL’den 2 bin 300 TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl tonu 2 bin 100 TL’den satılan makarnalık buğday çeşitleri ise yüzde 19 zamlanarak 2 bin 500 TL’ye çıktı.Yeni sezonda arpa üreticileri de tohumluğu yüzde 17 zamlı şekilde satın alabilecek. Buna göre arpa tohumluğunun ton fiyatı bin 700 TL’den 2 bin TL’ye yükseldi. Aynı şekilde yulaf ve tritikale tohumlarının fiyatı da yüzde 20’lik bir artışla bin 750 TL’den 2 bin 100 TL’ye çıkarıldı.

tohumluk-fiyatlarina-yuzde-20-zam1.jpg

 

İLAÇLI TOHUMA EK ÖDEME GELDİ

Kök ve kök boğazı çürüklüğüne karşı ilaçlanmış tohumlardan satın almayı tercih eden üreticiler de yeni sezonda ton başına 4 Kuruş ek ödeme yapacak. Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri, İl Özel İdareleri, belediyeler, üniversiteler ve işletmelerden peşin bedelle yapılan tohumluk satışlar yapılıyordu. Söz konusu kuruluşlara uygulanan peşin satış fiyatına kilogram başına 20 Kuruş eklenecek.Dağıtıcı kuruluşlar tarafından üreticiye yapılan satışlarda da değişiklik yapıldı. Nakliye ve sigorta gibi masraflar gözetilerek kâr karşılığı en fazla yüzde 14 olmak üzere mevcut fiyata ekleme yapılabilecek.

Diğer Tarım haberlerini okumak için tıklayın.

Tohumculuk verilerine erişmek için tıklayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz